What is the de-Broglie wavelength of (a) a bullet of mass `0.040kg` traveling at the speed of `1.0kms^(-1)`. (b) a ball of mass `0.060 kg` moving at a speed of `1.0ms^(-1)` and (c) a dust particle of mass `1.0xx10^(-9) kg` drifting with a speed of `2.2 ms^(-1)`? `h=6.63xx10^(-34)Js`.

4 views

1 Answers

Given, for bullet m = 0.040 kg and `upsilon = 1000 m//s = 10^(3)m//s`
`lambda = (h)/(m upsilon)= (6.63xx10^(-34))/(0.040xx10^(3))= 1.66xx10^(-35)m`

4 views

Related Questions