The de Broglie wavelength associated with a ball of mass 150 g travelling at 30 m `s^(-1)` is
The de Broglie wavelength associated with a ball of mass 150 g travelling at 30 m `s^(-1)` is
A. `1.47xx1^(-34)m`
B. `1.47xx1^(-16)m`
C. `1.47xx1^(-19)m`
D. `1.47xx1^(-31)m`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
(a) : Mass of the ball, m=150 g = 0.15kg,
Speed of the ball, v = 30 m `s^(-1)`
Momentum, P = mv = `0.15xx30=4.5kg" m s"^(-1)`
de Broglie wavelength,
`lamda=(h)/(p)=(6.63xx10^(-34))/(4.5)=1.47xx10^(-34)m`
4 views
Answered