What is the de Broglie wavelength of
A dust particle of mass `1.0xx10^(-9)` kg drifting with a speed of 2.2 m/s ?

4 views

1 Answers

Given, for a dust particle `m = 1xx10^(-9)` kg and `upsilon = 2.2 m//s`
` lambda = h/(mv) = (6.63xx 10^(-34))/(1xx10^(-9)xx2.2 ) = 3.0 xx 10^(-25)` m

4 views

Related Questions