In a plane electromagnetic wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency of `2.0xx10^(10) Hz` and amplitude 48 V `m^(-1)`.

4 views

1 Answers

Here, v=`2.0xx10^(10) Hz, E_(0)=48 Vm^(-1),C=3xx10^(8) m//s`
Amplitude of oscillating magnetic field,
`B_(0)=(E_(0))/(C)=(48)/(3xx10^(8))=1.6xx10^(-7)T`

4 views

Related Questions