A galvanometer of resistance `15 Omega` gives full scale deflection for a current of 2mA. Calculate the shunt resistance needed to convert it into an
A galvanometer of resistance `15 Omega` gives full scale deflection for a current of 2mA. Calculate the shunt resistance needed to convert it into an ammeter of range 0 to 5A.
A. 0.09 `omega`
B. `0.08 omega`
C. `23 omega`
D. `0.06 omega`
4 views
1 Answers
Given G=`15 omega`
`I_(g)=2 mA=2xx10^(-3) A, I=5A`
`therefore` shunt resistance `S=(I_(g)G)/(I-I_(g))=(2xx10^(-3)xx15)/(5-2xx10^(-3))`
`S=1006 omega`
4 views
Answered