A body of mass 5 gm is executing S.H.M. about a point with amplitude 10 cm . Its maximum velocity is 100 cm / sec . Its velocity will be 50 cm / sec a
A body of mass 5 gm is executing S.H.M. about a point with amplitude 10 cm . Its maximum velocity is 100 cm / sec . Its velocity will be 50 cm / sec at a distance
A. 5
B. `5 sqrt(2)`
C. `5 sqrt(3)`
D. `10 sqrt(2)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`V_(max) = 100 = a omega, omega = 100//a = 100//10 = 10 rads^(-1)`
`V^(2) = omega^(2)(a^(2)-y^(2))`
or `50^(2) = 10^(2)(10^(2)-y^(2)) or 25 = 100 - y^(2) rArr y = 5 sqrt(3)` cm
5 views
Answered