A body is executing S.H.M. when its displacement from the mean position is 4 cm and 5 cm, the corresponding velocity of the body is 10 cm/sec and 8 cm
A body is executing S.H.M. when its displacement from the mean position is 4 cm and 5 cm, the corresponding velocity of the body is 10 cm/sec and 8 cm/sec. Then the time period of the body is
A. `2 pi s`
B. `pi//2 s`
C. `pi s`
D. `3pi//2 s`
6 views
1 Answers
Correct Answer - C
`T=2pisqrt((x_(2)^(2)-x_(1)^(2))/(v_(1)^(2)-v_(2)^(2)))=2pisqrt((25-16)/(100-64))=2pisqrt((9)/(36))`
`=2pi(1)/(sqrt(4))=pis`
6 views
Answered