A capacitor is charged through a potential difference of 200 V, when 0.1 charge is stored in it. The amount of energt released by it, when it is disch
A capacitor is charged through a potential difference of 200 V, when 0.1 charge is stored in it. The amount of energt released by it, when it is discharged is
A. 5 J
B. 10 J
C. 20 J
D. 2.5 J
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
Here , `V = 200 V , q = 0 .1 C`.
Energy stored , `U = (1)/(2)qV = (1)/(2) xx 0.1 xx 200 = 10 J`
When the capacitor is discharged it relaease the same amount of enegry i.e., 10 J.
5 views
Answered