A 16 pF capacitor is connected to 70 V supply. The amount of electric energy stored in the capacitor is
A 16 pF capacitor is connected to 70 V supply. The amount of electric energy stored in the capacitor is
A. `4.5xx10^(-12)J`
B. `5.1xx10^(-8)J`
C. `2.5xx10^(-12)J`
D. `3.2xx10^(-8)J`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
Here `C = 16pF = 16 xx 10^(-12)F V = 80V`
As ` V + (1)/(2) CV^(2) =(1)/(2) xx 16 xx 10^(-2) xx (100)^(2) = 3.5 xx 10^(-8)J`
5 views
Answered