The potential difference between the terminals of an electric iron is 240 V and the current is 5.0 A. What is the resistance of the electric iron ?

4 views

1 Answers

V = 240 volt, 

I = 5amp 

We know that V=IR 

240 = 5 x R 

R = 240/5 = 48 ohm.

4 views