Find the potential difference required to pass a current of 0.2 A in a wire of resistance 20Ω

7 views

1 Answers

Current (I) = 0.2 A

Resistance (R) = 20 ohm

Potential Difference (V) = ?

According to Ohm's Law :

V = IR

V = 0.2 × 20 = 4 V

7 views