A resistance of 20 ohms has a current of 2 amperes flowing in it. What potential difference is there between its ends ?

4 views

1 Answers

Solution : 

R = 20ohms 

I = 2amp 

We know that 

V = IR 

Thus, V = 2 x 20 

V = 40V

4 views