A current of 5 amperes flows through a wire whose ends are at a potential difference of 3 volts. Calculate the resistance of the wire.

4 views

1 Answers

Solution : 

I = 5amp p.d., 

V = 3V 

We know that 

V=IR 

Thus, 3 = 5 x R 

R = 3/5 = 0.6 ohm

4 views