A potential difference of 20 volts is applied across the ends of a resistance of 5 ohms.
A potential difference of 20 volts is applied across the ends of a resistance of 5 ohms. What current will flow in the resistance ?
6 views
1 Answers
Solution :
Potential difference, V = 20V
Resistance, R = 5ohms Current, I = ?
We know that
V=IR 20 = I x 5 I = 20/5 = 4 A
6 views
Answered