An inductor-coil carries a steady-state current of 2.0A when connected across an ideal battery of emf 4.0V. If its inductance is 1.0H, find the time constant of the circuit.

4 views

1 Answers

i = 2A, E = 4V, L = 1H

R = E/i = 4/2 = 2

i = L/R = 1/2 = 0.5

4 views