The potential difference across the terminals of a battery of emf 12V and internal resistance 2Ω drops to 10V when it is connected to a silver voltameter. Find the silver deposited at the cathode in half an hour. Atomic weight of silver is 107.9g/mole.

8 views

1 Answers

For potential drop, t = 30 min = 180 sec

Vi = Vf + iR => 12 = 10 + 2i => i = 1 Amp

m = Zit = (107.9)/(96500) x 1 x 30 x 60 = 2.01g ≈ 2g

8 views