Calculate the number of molecules present in 1 dm^3 of hydrogen at STP.
Calculate the number of molecules present in 1 dm3 of hydrogen at STP.
7 views
1 Answers
1 mole of H2 at STP occupy 22.4 dm3
1 mole of H2 = 22.4 dm3 =6.022 x 1023 molecules
22.4 dm3 of hydrogen contain molecules = 6.022 x 1023
1 dm3 of hydrogen contain molecules = 6.022X1023 /22.4 = 2.69 x 1022 molecules
7 views
Answered