Find the time required to liberate 1.0litre of hydrogen at STP in an electrolytic cell by a current of 5.0A.

4 views

1 Answers

H2/22.4L → 2g

1L → 2/22.4

m = zit

2/22.4 = 1/96500 x 5 x T => T = 2/22.4 x 96500/5

= 1732.21 sec ≈ 28.7 min ≈ 29 min.

4 views