How many molecules and atoms of Sulphur are present in 0.1 mole of S8 molecules
How many molecules and atoms of Sulphur are present in 0.1 mole of S8 molecules.
4 views
1 Answers
1 mole of S8 molecules = 6. 022x1023 molecules
0.1 mole of S8 molecules = 6. 022x1023 x 0.1 = 6.022 x 1022 molecules
One molecule of S8 contains 8 atoms of Sulphur
Therefore 6.022x1022 molecules of S8 contain =6.022 x 1022 x 8 = 4.816 x 1023 atoms.
4 views
Answered