Calculate the weight of carbon monoxide having same number of oxygen atoms as are present in 88 g of carbon dioxide.

4 views

1 Answers

Molecular mass of CO2 = 12 + 2 x 16 = 44 

1mol of CO2 = 44 g 

44 g of CO2 contain = 6.022 x 1023 molecules 

88 g of CO2 contain = 6.022x1023x 88/44 

= 12.046 x 1023 molecules 

Each molecule of CO2 contain 2 oxygen atoms 

No. of oxygen atoms in 12.046 x 1023 molecules of CO2 

= 2 x 12.046 x 1023 = 2.4092 x 1024 

Now, we have to calculate the mass of CO containing 2.4092 x 1024 atoms of oxygen. 

Mass of CO containing 6.022 x 1023 oxygen atoms = 28 g. 

Mass of CO containing 2.4092 x 1023 oxygen atoms = 28/6.022x1023 x 2.4092x1024 = 112 g

4 views