In an examination Nisha scores a total of 555 marks out of 850. What is her approximate percentage in the examination? 

(a) 59 (b) 72 (c) 68 (d) 65 (e) 70

5 views

1 Answers

(d) Required % = 555 x 100/850= 65.294%

= 65%

5 views