In a examination it is required to get 40% of the aggregate marks to pass. A student gets 265 marks and is declared failed by 55 marks
In a examination it is required to get 40% of the aggregate marks to pass. A student gets 265 marks and is declared failed by 55 marks. What is the maximum aggregate marks a student can get ?
(a) 800 (b) 750 (c) 650 (d) Cannot be determined (e) None of these
5 views
1 Answers
(a) Let the maximum marks be x
(265+55) = 40x/100
or 320 x 100= 40x
x= 320 x 100/40 = 800
5 views
Answered