In an examination it is required to get 40% of the aggregate marks to pass. A student gets 261 marks and is declared failed by 4% marks. What are the maximum aggregate marks a student can get?

(a) 700 (b) 730 (c) 745 (d) 765 (e) None of these

5 views

1 Answers

(e) According to the question,
(40 – 4)% of x = 261

Max marks = 261/36 x 100 = 725

5 views