The range of a projectile fired at an angle of 15° is 50 m. If it is fired with the same speed at an angle of 45°, its range will be

(a) 25 m

(b) 37 m

(c) 50 m

(d) 100

5 views

1 Answers

(d) 100 m.

Explanation:

In the first case Range = 50 = (u2 /g) Sin(2x15°) = (u2 /2g)  => (u2 /g)=100  In the second case range = (u2 /g) Sin(2x45°) = (u2 /g) Sin90°  =100 m

5 views