A motorcyclist drives from A to B with a uniform speed of 30 km h–1 and returns back with a speed of 20 km h^–1. Find its average speed
A motorcyclist drives from A to B with a uniform speed of 30 km h–1 and returns back with a speed of 20 km h–1. Find its average speed
5 views
1 Answers
Let AB = x, So t 1=x /30, and t2 = x /20
Total time = t1 + t2 = 5x / 60 h.
Average speed for entire journeyTotal distance /Total Time = 2x / 5x / 60= 24 km h-1
5 views
Answered