If one mole of carbon atoms weighs 12 g. What is the mass of 1 atom of carbon?

4 views

1 Answers

1 mole of C = 12 g 

Number of atoms in1 mole of C = 6.022 × 1023 atoms 

Mass of 6.022 × 1023 atoms of C = 12 g 

Mass of 1 atom of C = 12 6.022×1023 = 1. 99 × 10−23 g

4 views