Compute the difference in masses of one mole each of aluminium atoms and one mole of its ions.
Compute the difference in masses of one mole each of aluminium atoms and one mole of its ions.
(Mass of an electron is 9.1×10–28 g). Which one is heavier?
1 Answers
Mass of 1 mole of aluminium atom = the molar mass of aluminium
= 27 g mol–1
An aluminium atom needs to lose three electrons to become an ion, Al3+
For one mole of A13+ ion, three moles of electrons are to be lost.
The mass of three moles of electrons = 3 × (9.1×10–28 ) × 6.022×1023 g
= 27.3 × 6.022 ×10–5 g
= 164.400 ×10–5 g
= 0.00164 g
Molar mass of Al3+
= (27–0.00164) g mol–1
= 26.9984 g mol–1
Difference = 27 – 26.9984
= 0.0016 g