Verify by calculating that 5 mole of CO2 and 5 mole of H2S do not have the same mass. (Atomic mass of C = 12 u, O = 16 u, H = 1 u, S = 32 u)
Verify by calculating that 5 mole of CO2 and 5 mole of H2S do not have the same mass. (Atomic mass of C = 12 u, O = 16 u, H = 1 u, S = 32 u)
5 views
1 Answers
Molecular mass of CO2
= 1(C) + 2(O)
= 1(12) + 2(16)
= (1 × 12) + ( 2 × 16)
= 44 u
5 mole of CO2 = 5 × 44
= 220 gm
Molecular mass of H2S
= 2(H) + 1(S)
= (2 × 1) + (1 × 32)
= 34 u
Hence, both (CO2 and H2S) do not have same mass.
5 views
Answered