1 Answers
Option 2 : 3
GIVEN:
Principal = Rs. 10000
SI = Rs. 5300
CONCEPT:
Simple interest concept.
Cumulative rate if the rate of interest is ‘R1’ for ‘T1’ years and ‘R2’ for ‘T2’ years = R1T1 + R2T2
FORMULA USED:
SI = PRT/100
Where P = Principal, R = rate of interest, T = Time
CALCULATION:
Cumulative rate = 7 × 5 + r × 6 = (35 + 6r)%
Now,
/100 = 5300
⇒ (35 + 6r) = 53
⇒ 6r = 18
⇒ r = 3
∴ The value of ‘r’ is 3%.
5 views
Answered