1 Answers
Option 4 : 11 years
GIVEN:
Rate of interest is 8% per annum for the first 3 years, 10% per annum for the next 4 years and 15% per annum for the remaining years.
CONCEPT:
Simple interest concept.
Cumulative rate if the rate of interest is ‘R1’ for ‘T1’ years and ‘R2’ for ‘T2’ years = R1T1 + R2T2
FORMULA USED:
SI = PRT/100
Where P = Principal, R = rate of interest, T = Time
CALCULATION:
Suppose rate was 15% per annum for ‘t’ years.
So,
Cumulative rate = 8 × 3 + 10 × 4 + 15 × t = 124%
15t = 60
⇒ t = 4
Hence,
Time for which the sum is invested = 3 + 4 + 4 = 11 years
∴ The time for which the sum is invested on simple interest is 11 years.
5 views
Answered