1 Answers

Option 1 : Rs. 12,900

Given:

Rishabh borrowed a certain sum from Anita at a certain rate of simple interest for 2 years.

Formula used:

C.I = P ×

S.I =  (P x R x T)/100

Calculation:

Hence S.I. = 8000

⇒ (P × R × T) /100 = 8000

⇒ (P × 10 × 2) /100 = 8000

⇒ P = 4,00,00

New rate = 50% more than 10 = 150/100 × 10 = 15%

Now,

C.I = P ×

⇒ C.I = 40000 ×

⇒ C.I = 40000 ×

⇒ C.I = 40000 ×

⇒ C.I = 40000 × 129/400

∴ C.I = Rs. 12,900
11 views

Related Questions