1 Answers

Option 2 : Rs. 38500

Suppose Rs. x are lent at 5% and Rs. (100000 - x) are lent at 6% per annum

⇒ /100 - /100 = 765

⇒ 5x/100 - 6000 + 6x/100 = 765

⇒ 11x/100 = 6765

⇒ x = 61500

∴ Sum which is lent at 6% per annum = 100000 - 61500 = Rs. 38500
4 views

Related Questions