1 Answers
Option 1 : Rs. 2,000, 2.5 years and 3 years
We know the formula for calculating Simple Interest.
SI = (P × r × t)/100
Where,
SI = Simple Interest
P = Principle
r = Rate of interest (in percentage)
t = Time period
From the question,
Rate of interests at which sums was lent are
r1 = 6%, r2 = 5%
Amount recovered in each case, A = Rs. 2300
Let,
Sums lent be P each.
Time period for sum at 6% = t years
Time period for sum at 5% = (t + 1/2) years (∵ 1 year = 12 months)
So,
P + (P × 6 × t)/100 = 2300
⇒ 100P + 6Pt = 230000 …(1)
Also,
P + /100 = 2300
⇒ 100P + 5Pt + (5/2)P = 230000 …(2)
From (1) and (2),
100P + 6Pt = 100P + 5Pt + (5/2)P
⇒ t = (5/2) years
From (1),
100P + 6P × (5/2) = 230000
⇒ 115P = 230000
⇒ P = Rs. 2000
∴ The sums lent were Rs. 2000 each for 6% and 5% for 2.5 years and 3 years respectively.