1 Answers
Option 4 : Rs. 10000
Given:
Total principal = Rs. 20,000
Simple interest = 9% and 13%
Time = 2 yeras
Total interest = Rs. 4400
Formula Used:
S.I = Principal × rate × time/100
Calculation:
Let the principle invested in scheme 1 be Rs. X and that in scheme 2 would be Rs. (20,000 – X)
According to the condition given in the problem,
(x × 9 × 2)/100 + ((20000 – x) × 13 × 2)/100 = 4400
⇒ 18x + 520000 – 26x = 440000
⇒ –8x = –80000
⇒ x = 10000
Kashish invested in scheme 2 = Rs. (20000 – 10000) = Rs. 10000
∴ Kashish invested in scheme 2 is Rs. 10000.
5 views
Answered