1 Answers

Option 3 : 3 ∶ 2

Let the parts be Rs. ‘x’ and Rs. (10000 – x)

∵ Simple interest = (Principal × Rate × Time)/100

Simple interest on Rs. x at 12.5% after 4 years = (x × 12.5 × 4)/100 = 0.5x

∵ Compound interest after n years = Principal ×

Compound interest on Rs. (10000 – x) at 10% after 2 years

 = (10000 – x) ×

 = (10000 – x) × 0.21

 = 2100 – 0.21x

Now, total interest received = Rs. 3840

⇒ 0.5x + 2100 – 0.21x = 3840

⇒ 0.29x = 1740

⇒ x = 1740/0.29 = Rs. 6000

⇒ 10000 – x = Rs. 4000

∴ Required ratio = 6000 ∶ 4000 = 3 ∶ 2

7 views

Related Questions