1 Answers
Option 3 : 30 km/hr
Let the normal speed be x km/hr
⇒ Distance for which the speed is x = 3/4 of 120 = 90 kms
⇒ Distance for which the speed is x/4 = 120 – 90 = 30 kms
⇒ Total time taken = +
If there would have been no trouble then,
⇒ Time taken = 120/x
Delay caused due to trouble is 3hrs
⇒ + – = 3
On solving we get,
⇒ x = 30 km/hr
∴ Normal speed of the vehicle is 30 km/hr
7 views
Answered