1 Answers
Option 3 : Marked price of 3 copies of the book is equal to the selling price of 4 copies of the same book
Cost price of 2 copies is equal to the Marked Price of one copy
If CP = x, then MP = 2x
Cost price of 3 copies is equal to the Selling Price of 2 copies
⇒ 3 CP = 2 SP
⇒ SP = 1.5x
So a discount of (2x - 1.5x) = 0.5x is offered on the Marked Price
Discount% = × 100%
⇒ × 100% = (0.5x/2x) × 100% = 0.25 × 100% = 25%
So the options 2 and 4 are incorrect
Consider option 1, MP of 4 copies = 8x and SP of 3 copies = 6x (Option 1 is incorrect)
Consider option 3, MP of 3 copies = 6x and SP of 4 copies = 6x (Option 3 is correct)
∴ Required answer = Option 3
4 views
Answered