1 Answers
Option 2 : 15 km
Given :
Rahul reaches his office late by 45 minutes when he travels at a speed of 10 km/h and he got late by only 5 minutes if he travels with a speed of 18 km/h
Formula used :
Time = Distance/Speed
Calculations :
Let the time to reach the office be 't' hours
Let the distance be 'D' km
According to the question
D/10 = t + (3/4) ....(1) (45 minutes = 3/4 hours)
D/18 = t + (1/12) ....(2) (5 minutes = 1/12 hours)
Now subtracting equation (2) from (1)
(D/10) -( D/18) = (3/4) -(1/12)
⇒ D = 15
∴ Distance from home to office is 15 km
4 views
Answered