1 Answers
Option 4 : 14.3%
Given:
There is a histogram that shows the marks obtained by students in an examination
Calculation:
The number of students who obtained less than 200 marks = 30
The number of students who obtained 400 or more marks = 35
The percentage = × 100
= (5/35) × 100
= 14.285...%
≈ 14.3% (correct to one decimal place)
∴ The number of students who obtained less than 200 marks is 14.3% less than the number of students who obtained 400 or more marks
4 views
Answered