1 Answers
Option 2 : 38.4%
Calculation:
The combined number of candidates who qualified for institutes B and E = 75000 × (15 + 20)% = 26250
The combined number of candidates who enrolled for institutes C and D = 180000 × (18 + 20)% = 68400
Required % = 26250/68400 × 100% = 38.37% ≈ 38.4%
∴ The required percentage is 38.4%.
4 views
Answered