1 Answers

Option 3 : 16/3 cm

Given:

Height of cone = 36 cm

Calculation:

Let the radius of cone be r cm

So, the radius of cylinder is = r × 150/100 = 3r/2

Now, according to question

Volume of cone = volume of cylinder

1/3 × π × r2 × 36 = π × (3r/2)2 × H

∴ H = 16/3 cm
4 views

Related Questions