1 Answers

Option 1 : 44 (10 + √65) cm2

Given:

The radius and height of cylindrical wood are 7cm and 10cm

The radius of conical part is same as the radius of cylinder

The height of cylinder is 60% less than the height of cylindrical part.

Calculation:

According to question,

Radius of cone = 7cm

And height of cone = 10 × 40% = 4

So, the slant height of cone = √(72 + 42) = √65

Now, the required surface area of the remaining part = 2πr h + 2 × πrl

So, 2 × 22/7 × 7 (10 + √65)

Hence, 44 (10 + √65) cm2

4 views

Related Questions