1 Answers

Option 2 : Only II

Let the entire distance be 4x km

From statement I:

Only time is given and no other parameter as speed or distance.

From statement II:

∵ Time = Distance/Speed

∴ Total time taken by the bus

⇒ (x/20 + x/40 + x/60 + x/80)

⇒ (12x + 6x + 4x + 3x)/240

⇒ 25x/240

⇒ 5x/48

Average Speed of the bus = 4x/(5x/48) = 4x × 48/5x = 38.4 km/h

∴ Statement II alone is sufficient to answer.
4 views

Related Questions