1 Answers

Option 2 : Quantity 1 < Quantity 2

Quantity 1:

Average speed = total distance/ total time

Total distance = 32 + 80 + 56 = 168 km

Total time = (32/4) + (80/8) + (56/7) = 26

Average speed of journey travelled = 168/26 = 6.46

Average speed of journey is 6.46 km/h

Quantity 2:

Speed of journey = 20 km/h

But it returns at a 30% less speed

Speed on return travelling = 70% of 20 = 14

If the distance covered is the same in both journeys then the average speed is given by,

Average speed of journey = (2 × 20 × 14) / (14 + 20) = 16.47

The average speed of the journey is 16.47 km/hr

From the above solution,

The relation between Quantity 1 < Quantity 2 is established.
6 views

Related Questions