1 Answers

Option 1 : Quantity A > Quantity B

Quantity A∶

Since second trains can go cover 550 km in 5 hours 30 minutes i.e. 5.5 hours;

∴ Speed of second train = 550/5.5 = 100 km/hr

Since the ratio of speeds of two trains is 3 ∶ 4;

∴ Speed of first train = 3/4 × 100 = 75 km/hr

Quantity B∶

90 km/hr = 90 × 5/18 = 25 meter/sec

Suppose the length of the platform = x meter

∴ (x + 600)/25 = 56

⇒ x + 600 = 1400

⇒ x = 800 meter

∴ Length of the first train = 800/2 = 400 meter

∴ Speed of the first train = (400 + 800)/60 = 20 meter/sec

∴ Speed of the first train = 20 × 18/5 = 72 km/hr

∴ Quantity A > Quantity B

4 views

Related Questions