1 Answers
Option 4 : 7.5 km/hr
Given,
Speed of ship in still water = 10 k/hr
Speed of current = 5 km/hr
Formula:
Average speed = Total distance/total time
Upstream speed = speed of boat - speed of current
Downstream speed = Speed of boat + speed of current
Calculation:
Upstream speed = 10 - 5 = 5 km/hr
Downstream speed = 10 + 5 = 15 km/hr
Let distance covered by upstream and downstream be 15 km
Time to cover 15 km distance upstream = 15/5 = 3 hrs
Time to cover 15 km distance downstream = 15/1 = 1 hr
Total distance = 15 + 15 = 30 km
Total time = 3 + 1 = 4 km
∴ Average speed = 30/4 = 7.5 km/hr
4 views
Answered