1 Answers

Option 3 : 21.8 kmph

Given:

Distance between Aligarh and Delhi = 120 km

Speed while going from Aligarh to Delhi = 24 kmph

Speed while returning from Delhi to Aligarh = 20 kmph

Formula used:

Average speed = Total distance traveled/ total time taken

Calculation:

Time for going to Delhi = 120/24 = 5 hr

Time for returning to Aligarh = 120/20 = 6 hr

∴ Average speed = 240/11 = 21.8 Kmph

Short Trick:

Average speed = 2xy/(x + y)                       (x, y = speed of one-side journey)

Average speed when going speed is x and coming speed is y

= (2 × 24 × 20)/(24 + 20) = 960/44 = 240/11 ≈ 21.8 kmph
4 views

Related Questions