1 Answers

Option 2 : 180 cm2

Given:

Area of square = 576 cm2

Calculation:

Let be assume p is the side of the square

⇒ p2 = 576, p = 24 cm

⇒ Breadth of rectangle = 24 × (50/100) = 12 cm

⇒ Length of rectangle = (12/4) × 5 = 15 cm

⇒ Area of rectangle = Breadth × Length

⇒ 15 × 12 = 180 cm2

∴ The required result will be 180 cm2.

4 views

Related Questions