1 Answers
Option 4 : 6∶30 P.M.
Given
A can do a piece of work = 8 hours
B can do same work = 12 hours
Formula used
Work = Time × Efficiency
Calculation
Let the total work = LCM of (8, 12) = 24
So, A's efficiency = 24/8 = 3 unit/hrs
B's efficiency = 24/12 = 2 units/hrs
A start the work at 9 am , so he do in 1 hrs = 3
B complete the work in 2nd hours = 2
So, total work in 2 hours = 5
⇒ 2 × 4 = 5 × 4
⇒ 8 hours = 20 unit
⇒ 9th hour done by A = 3 unit
Now work is to be done in 9 hours = 23 unit
Remaining work by B in hours = 1/2 hours
So time to finish the work by A and B = 9 am + 9:30 hours = 6:30 pm
∴ The required answer is 6:30 pm
5 views
Answered