The angle between the incident ray and the reflected ray is 80°. Then what will be the value of the incident angle?

The angle between the incident ray and the reflected ray is 80°. Then what will be the value of the incident angle? Correct Answer 40°

The correct answer is option 1, i.e. 40°.

  • According to the law of reflection when a ray of light reflects off a surface than the angle of incidence is equal to the angle of reflection.

  • Now, Angle of incidence(i) = Angle of reflection(v)
  • According to the question, Angle between the incident ray and reflected ray is 80°.
  • From the diagram, i + v = 80°
  • So, 2i = 80°
  • Then, the incident angle = 40°

Related Questions

Consider a beam of light is incident on a glass slap of refractive index 1.54 is reflected from the surface with an angle of incidence 33°. Now if the reflected ray is passed through a polaroid as shown below, in such case which of the following statement is correct? (Given tan 57° = 1.54)